Уреаплазма

Уреаплазма – особливий вид мікроорганізму, щось проміжне між бактерією і вірусом. Подібно микоплазмам — іншим збудників захворювань запального характеру в сечостатевій системі – уреаплазми не мають клітинної стінки і за будовою свого ще простіше, ніж бактерії. Основна відмінність уреаплазми від мікоплазми – здатність розщеплювати сечовину і використовувати цю реакцію у своїх процесах життєдіяльності.

 

Види уреаплазми

Мікроорганізми поділяються на кілька видів, перераховувати немає сенсу, так як лише два з них — уреаплазма парвум і уреаплазма уреалитикум можуть викликати запалення при певному збігу обставин, головним чином, при зниженні імунітету.

Один з цих патогенних мікроорганізмів або обидва одночасно знаходять при аналізах у дорослих здорових людей обох статей майже в 40% випадків, вони присутні, як частина природної флори в невеликих кількостях. В цілому уреаплазма у чоловіків зустрічається дещо рідше, ніж у жінок. Це стосується як здорових людей, так і страждаючих сечостатевими захворюваннями інфекційного характеру. Захворювання, що викликається збудником уреаплазмою, носить назву – уреаплазмоз.

 

Симптоми уреаплазмоза

Уреаплазмоз за своїми симптомами схожий з деякими захворюваннями сечостатевої системи, в тому числі венеричними, що ускладнює первинну діагностику. Тому при підозрі на наявність уреаплазми необхідно негайно звернутися до фахівця для уточнення діагнозу. Самолікування може призвести до дуже серйозних наслідків, так як хвороби лікуються абсолютно різними препаратами.

Симптоми уреаплазми (точніше, що викликається нею уреаплазмозу) такі:

 • Видиме роздратування, досить сильне почервоніння, набряк слизових оболонок статевих органів, іноді значний;
 • біль або печіння під час і після сечовипускання, статевого акту;
 • посилення виділення із статевих органів, поява помітного неприємного запаху при дотриманні звичайних норм гігієни;
 • безпліддя.

На думку медиків, ці мікроорганізми здатні викликати, особливо у жінок, ряд захворювань, що ведуть до функціонального безпліддя і невиношуваності вагітності. Гострий уреаплазмоз може пошкоджувати так само процеси формування нормальних сперматозоїдів, що знижує можливість батьківства.

 

Як передається уреаплазма?

Вважати уреаплазмоз статевим захворюванням, а його збудника – патогенним мікроорганізмом, медики сперечаються до цих пір. Але безсумнівна зв'язок цього найпростішого організму з різними запальними процесами статевих та сечовивідних шляхах. Крім того, чоловіки зазвичай заражаються при статевому контакті. Але вважати, що якщо у статевого партнера виявлена уреаплазма, то напевно мала місце зрада – не можна.

На відміну від інфекцій, офіційно визнаних венеричними, цей мікроорганізм може не виявляти себе десятиліттями, так і зараження не завжди носить статевий характер. Зокрема, відомо чимало випадків зараження новонародженого під час пологів від інфікованої матері і занесення інфекції побутовим шляхом.

 

Причини розвитку уреаплазмоза

Уреаплазмоз може розвинутися у будь-якої людини, поштовхом до захворювання можуть послужити абсолютно різні причини, які, як, здавалося б, ніякого відношення до статевої сфері не мають. Найчастіше уреаплазмоз виникає:

 • При безладних статевих відносинах, частих змінах партнера, що спричиняє за собою постійну зміну біофлори слизових статевої сфери;
 • Якщо мають місце ранні статеві контакти, коли організм ще не готовий боротися в достатній мірі з «чужою» флорою;
 • У випадках, коли не дотримується гігієна, або носиться синтетична нижня одяг, що щільно прилягає до тіла;
 • При зниженні імунітету, в даному випадку можуть стати поштовхом інфекційні і простудні захворювання, авітаміноз, дисбаланс в харчуванні, нервові стреси, фізичні перевантаження, зловживання алкоголем, екологічні фактори;
 • Під час вагітності, це також пов'язане зі зниженням імунітету;
 • При наявності інших інфекційних захворювань, пов'язаних зі статевою сферою;
 • При гормонотерапії, лікуванні антибіотиками.

З вищесказаного випливає, що уникнути уреаплазмозу можна дотримуючись в першу чергу елементарні правила особистої гігієни, режиму харчування, правил поведінки. Дуже важливо розуміти, що будь-яке втручання в биофлору порушує її баланс і після загибелі частини корисних бактерій їх місце займає патогенна флора: грибки, бактерії, уреаплазма.

Наприклад, антибіотики знищують не тільки збудників захворювань, а і потрібну частину флори. Тому приймати їх безконтрольно не можна. Лікар повинен виписати відновлюють біопрепарати. При виконанні всіх заходів можна уникнути неприємних наслідків не тільки у вигляді уреаплазмозу, а і молочниці, дисбактеріозу.

 

Чи небезпечна уреаплазма при вагітності?

Уреаплазма може доставляти неприємності всім, а тим більше вагітним жінкам. Небезпеку такого захворювання для майбутньої мами полягає не тільки в можливості інфікування дитини при народженні. Уреаплазмоз, особливо в поєднанні з іншими інфекціями сечостатевої системи, судячи за спостереженнями гінекологів, може призводити до зниження ваги новонародженого, що саме по собі є негативним показником. А у більш рідкісних випадках уреаплазма у вагітних або комплекс цих захворювань призводить до викиднів.

Є ще одна причина, по якій важливо своєчасне виявлення і лікування уреаплазми у жінок. При виношуванні плоду будь-яке медикаментозне вплив слід призначати з великою обережністю, а під час вагітності уреаплазма має тенденцію активізуватися, або з причини зниження імунітету. Або, як вважають інші медики, цьому сприяє підвищений вміст гормонів в організмі вагітних.

Застосування найбільш дієвих засобів від захворювання, таких як юнідокс солютаб або доксициклін при вагітності та грудному вигодовуванні не рекомендовано. Так і маленьким дітям (до восьми років) ці кошти так само протипоказані.

У середньому новонароджені хлопчики рідше можуть заразитися цим від інфікованої матері, а при хорошому стані імунітету можливо мимовільне зникнення інфекції в організмі дитини через кілька років.

Для зниження ризику жінці, яка планує стати матір'ю, слід ще до зачаття пройти ряд аналізів на наявність різного роду інфекції, в тому числі — посів на уреаплазму . Особливо це важливо у випадках, якщо вже мало місце невиношування вагітності, передчасні пологи або є проблеми з зачаттям.

 

Як діяти при підозрі на уреаплазмоз?

Так як симптоми захворювання нерідко дуже схожі з симптомами кандидозу (молочниці), хламідіозу, гарднерельозу, кольпіту , вагінозу (у жінок), а іноді ці інфекції наявні одночасно, то немає сенсу намагатися призначити лікування без медичного обстеження. Тільки проведення аналізів на наявність збудників може дати реальну картину стану здоров'я і дозволити призначити ефективне лікування.

Для отримання чистої і повної картини слід перед візитом до лікаря не намагатися самостійно позбавитися від неприємних симптомів і не приймати ліків. При виявленні інфекції може знадобитися одночасне лікування обох партнерів.

Читай також: